lazy-swiper

Dönüşümü yaşamak: işte, teknolojide, gelişimde…

Detayları Gör

Çevik Dönüşüm

Geleceği üretecek teknolojiler, geleceğin yetkinliklerine sahip olmayı, dinamik ve etkili bir organizasyon yapısıyla çalışmayı gerektiriyor… Türkiye’nin ilk çevik üretim şirketi olarak; çevikliği organizasyonumuzun her alanına yaygınlaştıran büyük bir değişim sürecini başlattık ve hızla sürdürüyoruz.

İşte, çevik organizasyon yapısında başarıyla ilerlememizi sağlayan davranışlarımız…

wat

Zihinsel olarak çeviğiz

Bireyin karmaşıklığı kucaklama, sorunları farklı perspektiflerden inceleyebilme, merak ve birbirinden bağımsız gözüken kavramlar arasında bağlantı kurabilme derecesidir. Mottosu; Kaos ve karmaşıklık karşısında dahi hızla çözüm yolları geliştirir ve düzensizliği ortadan kaldırırım.”

wat

İlişkilerimizde çeviğiz

“Bireyin başkalarına karşı açık fikirli olma, etkileşime girme, onların güçlü yönlerini, ilgi alanlarını ve sınırlarını anlayabilme derecesidir. Bunları iş hedeflerine ulaşmak için etkin bir şekilde kullanır. Mottosu; insan ve ilişkilerden beslenirim iş birlikleri oluşturur ya da İş birliği ortamında bulunmaktan keyif alırım.”

wat

Değişimde çeviğiz

“Bireyin değişime kucak açma, sürekli yeni bakış açıları ve çözümler geliştirme ve değişim ihtiyacını fark ederek aksiyona geçebilme derecesidir. Mottosu; Olumlu yönde değişim yaratırım ve değişen ortama hızla uyum sağlarım.”

wat

Sonuca Ulaşmada Çeviğiz

“Kişinin problemler karşısında motive olma ve zorlu durumlarda sonuca ulaşabilme derecesidir. Zorlu durumlarda, becerisi ve takım arkadaşlarına ilham vererek sonuca gidilmesini sağlar. Mottosu; Zorluklar karşısında başarabilirim bakış açısıyla yaklaşırım. Hızla çözüme giderim.”

wat

Kişisel Farkındalıkta Çeviğiz

“Bireyin kişisel içgörüsüne sahip olma derecesidir. Güçlü ve zayıf yönlerini net bir şekilde bilir. Kendisini kör noktalarından arındırır ve bu bilgisini etkili iş sonuçları elde etmek için kullanır. Mottosu; Güçlü ve zayıf yönlerimi fark edebilmekte ve bu kapsamda gelişimimi sağlamakta ustayım. Bunun için sürekli etrafımdaki kişilerden fikir alırım.”

Wat
Bülten için e-posta adresinizi giriniz
Sonuç Bulunamadı